předchozí další

Tyršův Stadión

veřejný prostor
postaveno, 2011
lokalita: Česká republika, Opava

Tělocvična obsahuje zajímavosti jako například krytou běžeckou dráhu 60m, doskočiště pro skok daleký, výškově splňuje parametry pro skok o tyči, univerzální povrch, který umožňuje i využitelnost pro míčové hry. Ovšem prioritně je tělocvična určená pro atlety, povrch je tedy v takovém standardu, aby umožňoval běh a chůzi v tretrách. Dalším vybavením je zázemí pro lukostřelbu, posilovna a místnost pro judo s povrchem tatami.

Budova je navržena tak, aby byla přirozenou branou atletů při jejich vstupu na stadion. Při vstupu do tělocvičny jsou atleti intuitivně navedeni do dělených šaten s kompletním zázemím a poté si mohou vybrat mezi tréninkem v tělocvičně, nebo tzv. „bránou borců“ vstoupí na Tyršův stadión. Ve vstupu na stadión je rovněž umístěna nářaďovna.

Budova je opticky tvořena 3 kvádry, z toho jeden, který je součástí kryté běžecké dráhy, zdánlivě levituje ve vzduchu. Vzdušná ocelová konstrukce, která jej vynáší, připomíná „hru mikádo“. Fasáda přízemní budovy je zpestřena asymetrickou hrou převážně vertikálních oken. Tyto vertikály jsou dále rozvedeny do vzoru obložení fasády.